Inglise keel: madalam kesktase A2: grupp 2

Õppetöö toimub A2 tasemel.

8.01-2.04.2018
EK 17.15-18.45

Kursuse hind sisaldab originaalõpikut. Kursusetasule käibemaksu ei lisandu. Jätkajatele soodushind.

Õppematerjal

"New English File" Pre intermediate.

LESSON 6

A Are you a pessimist? Will/won`t (predictions) Opposite verbs.

B I´ll never forget you. Will/won`t (decisions, offers, promises). Verb + back.

C The meaning of dreaming Review of verb forms: present, past, future. Adjectives + prepositions.

Revise and Check 5& 6.

LESSON 7

A How to ….. Verb + to (ry to…, forget to ….).

B Being happy. Verb + ing .

C Learn a language in a month!

LESSON 8

A I don`t know what to do! Solving problems and giving advice (should). Verb to get.

B If something can go wrong, ... If- clauses. First conditional. Confusing verbs.

C You must be mine. Possessive pronouns. Adverbs of manner.

Revise and Check 7& 8.

LESSON 9

A What would you do? Animals. Second conditional.

B I`ve been afraid of it for years. Fear and phobias. Present Perfect with for and since.

C Born to sing. Biographies. Present perfect and Past Simple.

LESSON 10

A The mothers of invention Passiiv. Verbid: invent, discover, etc.

B Could do better. School and education. Used to/ didn`t use to.

C Mr Indecisive. Might. Word building.

Revise and Check 9& 10.

Iseseisev töö aitab eelkõige korrata ja kinnistada tunnis läbivõetut – õppida sõnavara, lugeda tekste või teha harjutusi töövihikust, samuti kasutada õpiku ja töövihiku juurde kuuluvaid CD-ROM-e.

Krista Pisuke

Krista on lõpetanud Tartu Ülikooli eesti filoloogia ja Tartu Ülikooli Avatud Ülikooli inglise keele õpetajate kursused, läbinud andragoogika täiendkoolituse ning täiendanud end välismaal. Töökogemus: Tartu Keeltekool, inglise keele õpetaja; Võnnu keskkool, inglise keel. Rahvaülikoolis alates 2003.a. Krista töötab ka giidina ning reisisaatjana.